Przejdź do głównej treści

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Mgr inż. Agnieszka Kamińska laureatką IX edycji programu LIDER

Doktorantka naszego Zakładu mgr inż. Agnieszka Kamińska została laureatką IX edycji programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Tytuł projektu to: „Zaprojektowanie oraz budowa urządzenia do wychwytywania mikropęcherzyków zewnątrzkomórkowych oraz oceny ich składu molekularnego do zastosowania w diagnostyce powikłań cukrzycy”.

Agnieszka Kamińska realizuje swoją pracę doktorską pod opieką dr hab. n. med., prof. UJ Ewy Stępień zatytułowaną: „Molecular characteristics of platelet and urinary extracellular vesicles and their possible applications in nanomedicine”, zaś od lipca bieżącego roku jest zatrudniona w Zakładzie Doświadczalnej Fizyki Cząstek i jej Zastosowań w ramach grantu TEAM: „Jagiellońska pozytonowa emisyjna tomografia: obrazowanie morfometryczne in-vivo za pomocą atomów pozytonium”, którego Kierownikiem jest prof. dr hab. Paweł Moskal.

Celem nagrodzonego projektu jest budowa urządzenia umożliwiającego wychwytywanie mikropęcherzyków zewnątrzkomórkowych (EVs) a następnie wykrywanie ich składu molekularnego. System ten jest dedykowany do prowadzenia badań nad mikropęcherzykami pochodzącymi z moczu pacjentów z cukrzycą w celu wykrywania zmian na poziomie molekularnym (sygnatury molekularne). Projektowane urządzenie ma pomóc we wczesnej diagnostyce uszkodzenia nerek u tych pacjentów. Obecnie diagnostyka funkcji nerek u chorych z cukrzycą opiera się przede wszystkim na ocenie podstawowych parametrów biochemicznych krwi i moczu (tzw. profil nerkowy).

W ramach projektu planowane jest zaprojektowanie oraz wykonanie urządzenia składającego się z 3 modułów: układu mikrofluidalnego do separacji pęcherzyków zewnątrzkomórkowych, umożliwiającego otrzymanie materiału o rozmiarach pęcherzyków od 100 do 800 μm, układu drgającego zapobiegającego osadzaniu się pęcherzyków na ściankach układu mikrofluidalnego oraz układu podawania separowanego materiału na biosensor. Biosensorem będzie odpowiednio sfunkcjonalizowana powierzchnia służąca do immobilizacji pęcherzyków. Ponadto urządzenie zostanie zintegrowane z przystawką do spektrometru ramanowskiego, która umożliwi pomiar sygnatur molekularnych pęcherzyków po ich osadzeniu się na biosensorze. Efektem końcowym projektu będzie urządzenie o potencjalnym zastosowaniu w diagnostyce nefropatii u pacjentów z cukrzycą na podstawie sygnatury molekularnej mikropęcherzyków pochodzących z moczu.

Budowa urządzenia będzie realizowana we współpracy z firmą MeasLine, która jest zainteresowana komercjalizacją wyników realizacji projektu.