Nowy sprzęt w Centrum Teranostyki

W ramach finansowania z projektu ATOMIN 2 do Laboratorium Teragnostyki w Centrum Teranostyki (https://centhe.id.uj.edu.pl/) został zakupiony system do cytometrii spektralnej składający się z cytometru spektralnego Sony (Spectral Cell Analyzer ID7000™) z modułem sortującym (Cell Sorter SH800S).

Instalacja

W dniach 23-25.11.2022 została przeprowadzona instalacja systemu Spectral Cell Analyzer ID7000™ /Cell Sorter SH800S oraz podstawowe szkolenia użytkownika.
Instalację i szkolenie z zakresu utrzymania i konserwacji przeprowadził Rudolf Bichele z firmy Sony oraz Dr Ewa Potera-Kram z firmy Cytologic (dostawca urządzenia). W szkoleniu uczestniczyli:
Przyszli użytkownicy:
z Zakładu Fizyki Medycznej, instytutu im. Mariana Smoluchowskiego, Wydziału FAIS UJ:
· mgr Carina Rząca
· Dr Andrzej Wróbel
· Dr Martyna Durak-Kozica
· Prof. Ewa Stępień
z Zakładu Biochemii Nowotworów Katedry Biochemii Lekarskiej Wydziału Lekarskiego UJCM:
· Dr Kinga Kocemba-Pilarczyk
· Dr Beata Ostrowska
z Zakładu Biochemii i Chemii Medycznej Katedry Biochemii Lekarskiej Wydziału Lekarskiego UJCM:
· Dr Marta Kaczor-Kamińska.

Szkolenie użytkownika

W dniach 14-16 lutego odbyło się 3 dniowe szkolenie z obu urządzeń firmy SONY.
Szkolenie było prowadzone przez Dr. João Monteiro z firmy Sony oraz prof. Wojciecha Juźwę z firmy Cytologic.
W szkoleniu wzięli udział przyszli użytkownicy:
· mgr Carina Rząca
· Dr Martyna Durak-Kozica
· prof. Ewa Stępień.
Z Zakładu Glikokoniugatów, Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych, Wydziału Biologii UJ:
· Prof. Małgorzata Przybyło
· Dr Magdalena Surman
· Dr Kinga Kocemba-Pilarczyk
· Dr Beata Ostrowska
· Dr Marta Kaczor-Kamińska.

Cytometr spektralny jest wyposażony w 4 lasery: Laser fioletowy 405 nm, Laser niebieski 488nm, laser żółto-zielony 561 nm, laser czerwony 637 nm. Moduł sortujący wyposażony jest w laser niebieski 488 nm.
Aparatura będzie wykorzystywana do:
- analizy ekspresji markerów powierzchniowych pęcherzyków zewnątrzkomórkowych {EVs} wyizolowanych z komórek beta-trzustki {linia komórkowa 1.1B4} oraz śródbłonka {TIME, HUVEC}
- charakterystyki komórek wyizolowanych z cewników oraz krwi pacjentów z chorobami krążenia płucnego
- analizy ekspresji markerów nowotworowych {CD146, uPAR i innych}
- badania stopnia glikozylacji białek powierzchniowych komórek i pęcherzyków zewnątrzkomórkowych {EVs}.