Konferencja ISEV 2023 w Seattle

W dniach 17-21 maja 2023 r. miała miejsce międzynarodowa konferencja poświęcona pęcherzykom zewnątrzkomórkowym - International Society for Extracellular Vesicles Annual Meeting (https://www.isev.org/isev2023). Konferencja odbyła się w Seattle Convention Center (Seattle, Washington). Jest to prestiżowa konferencja o tematyce obejmującej wszystkie zagadnienia dotyczące pęcherzyków zewnątrzkomórkowych (EVs), ich charakterystyki i analizy oraz skupiająca najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.

Na konferencji adiunkt z ZFM dr Magdalena Marzec zaprezentowała wyniki badań w formie plakatu pt. „The first and direct lipid profile analysis of extracellular vesicles and parental cells under hyper- and normoglycemic conditions using ToF-SIMS” obejmujące zastosowanie metody spektrometrii jonów wtórnych z analizatorem czasu przelotu (ang. Time of Flight – Secondary Ion Mass Spectrometry, ToF-SIMS) do badań składu molekularnego EVs z uwzględnieniem związków należących do GLIKOSFINGOLIPIDÓW (GSL).

Udział w konferencji był sfinansowane przez „Laboratoria Młodych” w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Praca ta została sfinansowana przez Narodowe Centrum Nauki (NCN), grant OPUS 17 dla prof. E. Stępień (nr 2019/33/B/NZ3/01004).

dr Magdalena Marzec przy plakacie